Tradycyjne czy nowoczesne metody czyszczenia form do opon?

Tradycyjne czy nowoczesne formy czyszczenia form do opon?

Kolejny krótki artykuł, który chcielibyśmy Wam przedstawić ma za zadanie przybliżyć Wam zaawansowane metody czyszczenia form do opon, a dokładnie jest porównaniem dwóch zupełnie różnych rozwiązań. Tradycyjnie stosowanej metody ściernej i jej nowego odpowiednika, jakim jest usuwanie resztek gumy przy użyciu lasera ablacyjnego. Mamy nadzieję, że znajdziecie w nim odpowiedź na pytanie, która z metod jest lepsza.

Metody tradycyjne – ścierne

Najbardziej znanymi i powszechnie stosowanymi metodami czyszczenia form opon jest piaskowanie ścierne oraz czyszczenie suchym lodem. Co wyróżnia metody ścierne? Są proste w instalacji i utrzymaniu, stosunkowo łatwe w użyciu, ale również całkiem opłacalne dla użytkowników. Sprawia to, że zyskały one akceptację w przemyśle oponiarskim, ponieważ są uważane za „tylko lekko ścierne”.
Jak to działa? Twarde, ostre cząstki ścierne w rzeczywistości rozpadają się na mniejsze kawałki, które „rykoszetują” w cechy powierzchni formy, dla dodatkowego działania usuwającego pozostałości. Całkowita energia kinetyczna cząstek środka ściernego jest zatem rozłożona na więcej niż pojedyncze uderzenie na cząsteczkę.
Jednak czy uderzające o powierzchnię formy cząstki usuwają jedynie zanieczyszczeni? Fakt, że uważane są one za „ścierne” oznacza, że formy opon zostaną zniszczone do tego stopnia, że muszą zostać poddane obszernej regeneracji lub po prostu zostać zezłomowane. Dlatego czyszczenie ścierniwem ściernym to w najlepszym przypadku kompromis pomiędzy ekonomiczną metodą czyszczenia i ryzykiem zmniejszenia trwałości formy opony.
Istnieje również inny problemy stosowania ścierniwa lub nawet „łagodnego ścierniwa”. Osadzony drobny pył krzemionkowy, pozostały po piaskowaniu lub kulkach szklanych może zmienić powierzchnię formy opony na tyle, że zapobiegnie przyleganiu do formy gumy. Wszystko to przez osad piasku osadzony w powierzchni formy. Ten sam rodzaj chemicznego wiązania blokującego może wystąpić podczas próby nanoszenia różnych powłok na formy.

Co bardzo ważne wszystkie formy obróbki strumieniowo-ściernej muszą być wykonywane w zamkniętej strukturze, aby zapobiec rozprowadzaniu drobnych cząsteczek pyłu zawieszonego w powietrzu!

Metody nowoczesne – czyszczenie laserem

Jak na tle tradycyjnych metod czyszczenie wypada laser? Technologia czyszczenia form opon laserem wykazała zdolność do czyszczenia powierzchni opon nawet gdy są w prasie. Najważniejszą zaletą procesu czyszczenia laserem jest jego oddziaływanie na powierzchnię, a dokładnie jej brak! Laser w żaden sposób nie wpływa na czyszczony materiał, co sprawia, że nie zużywa się on. Powierzchnia formy nie absorbuje światła laserowego o długich falach. Bezdotykowy proces czyszczenia pozwala uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń materiału, które obserwujemy podczas czyszczenia suchym lodem oraz innymi metodami ściernymi.
Czyszczenie laserowe ma większość zalet bardziej popularnych metod czyszczenia strumieniowo-ściernego, a jednocześnie dodaje dodatkową wartość w wielu sytuacjach (może być również przydatne w innych działach produkcyjnych). Obecnie ze wszystkich ogólnie dostępnych technologii czyszczenie form laserem jest najbardziej opłacalne. Może być stosowane zarówno na gorące jak i zimne formy, w prasie nie wytwarza wtórnego strumienia odpadów lub spoiwa blokującego pył oraz nie pozostawia pozostałości na formach. Co więcej, w porównaniu do technologii czyszczenia suchym lodem, laser wypada dużo lepiej pod względem ochrony środowiska: niższa emisja Co2, niższe zużycie energii oraz niższy poziom hałasu.
Podsumowując obie metody czyszczenia powierzchni form opon są skuteczne, proste, łatwe w użyciu i w krótkiej perspektywie opłacalne. Jednak, gdy spojrzymy na proces czyszczenia w długiej perspektywie dochodzimy do wniosku, że czyszczenie laserem jest bardziej opłacalne. Wiecie już dlaczego. Laser w żaden sposób nie wpływa na czyszczony materiał, nie zużywa go. Płacąc tyle samo za usługę otrzymujemy pewność, że forma do opon posłuży zdecydowani dłużej.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *